Політика

Борис Філатов: За рік керівник держави не запросив мерів навіть чаю попити

0
Борис Філатов дав розгорнуте інтерв’ю виданню Главком. В ньому він поділився багатьма новинами стосовно недавніх політичних перипетій. Зокрема, він відповів на запитання чи спілкується з нинішнім керівництвом країни.

Ви з Зеленським намагались налагодити особистий контакт? З Порошенком він у вас був.

Армія! Мова! Віра! Це для тебе не пусті слова, правда? Державницька позиція для тебе є пріоритетною і ти не дозволиш всіляким реваншистам здати Україну? Тоді підписуйся на "Європейську Україну" у фейсбуці!

facebook.com/euroua20/

Якщо мене запросять, я до президента поїду. Але за рік керівник держави жодного разу не запросив мерів навіть чаю попити, як це робив той же Порошенко. А ці чи то бояться, чи не розуміють, чи в них нема часу – я не розумію.

Тобто зараз центральна влада, на вашу думку, під ковпаком?

Думаю, так.

Чи допускаєте ви гіпотетичний варіант, що будете балотуватись в мери від «Слуги народу»?

Ніколи не кажи ніколи, але це буде виглядати зовсім недобре та нещиро. Після того, як Володимир Олександрович заявив на своїй багатогодинній пресконференції, що не буде підтримувати ані мене, ані Труханова, ані Кернеса, думаю, мені цього ніхто не запропонує.

А з існуючих партій ви можете назвати ту, від якої можете балотуватись? Чи тільки самовисуванцем або від власного політпроєкту?

Якщо не будуть внесені антиконституційні зміни до Виборчого кодексу, у мене буде свій політичний проєкт, але подробиці я поки озвучувати не буду.

А чи можуть мери, в принципі, бути в тактичній опозиції до центральної влади?

Я – не опозиціонер, не коментую ані Мінські домовленості, ані польоті Зеленського до Оману, ані «плівки Єрмака». Це справи не мого розуму. Якби вони не тягнули руки до місцевого самоврядування, я б не «гавкав». І інші мери також. Треба робити з нас симпатиків. В мене ж вийшло в міськраді зробити це з людей, які мене ненавиділи. У нас зараз знаєте яка фантасмагорія: на хлібзавод, який спонсорує ОПЗЖ, приїжджають «Азов» та «Українська добровольча армія» Яроша і розвозять продукти літнім людям.

Чого ви очікуєте від нової редакції закону про децентралізацію, попередню президентську версію якого «завернули»? Його мали обговорювати з тією ж Асоціацією мерів.

Вони його пишуть, але з нами не радяться. Після цього скандалу влада вирішила зробити новий закон, який буде узгоджений з місцевим самоврядуванням. Тільки це все перетворилось в симулякр. А потім епідемія почалася, після чого це все стало нікому нецікаво. Треба починати не зі змін до Конституції, а з розподілу повноважень між центром та місцями, запровадивши зміни до Муніципального кодексу.

Децентралізація, за логікою, передбачає більшу свободу для регіонів. Але в умовах епідемії якраз регіони розраховують на допомогу Києва. Чого ви очікуєте і що отримуєте?

У всьому світі зараз регіони прийняли на себе основний удар щодо боротьби з епідемією. Навіть в неулюбленій нами Росії було прийняте рішення про те, що регіони без згоди федерального уряду можуть займатись обопільним кредитуванням та виходити на зовнішні ринки. Ми запропонували такий сценарій прем’єру, але далі нічого не пішло. В Угорщині уряд прийняв рішення делегувати мерам додаткові повноваження. А в Українї місцевому самоврядуванню не дають додаткові кошти, а навпаки – намагаються пограбувати.

Які у вас зараз особисті стосунки з керівництвом центральних органів влади? З колишнім керівником Офісу президента Андрієм Богданом були відверто важкі, а з його наступником Андрієм Єрмаком? До того ж Порошенка ви їздили на Банкову, із Зеленським спілкуєтесь?

З Зеленським не спілкуюсь, думаю, я його не цікавлю. У нас був селектор з Єрмаком, який збирав мерів, ми дуже добре поговорили, хоча й достатньо гостро. Найбільш гостро виступали я, Труханов та Кернес, бо у мільйонників більше проблем, ніж у інших міст. Кернес взагалі вішається через те, що в Харкові закрили метро. І в цей момент у нас дійсно з’явився діалог з центром. Після того, як ми з іншими мерами в ефірі шоу Савіка Шустера зробили демарш, бо нас ніхто не чує, на зв’язок вийшов Володимир Олександрович. У нас були з ним відеоконференції, зустрічі з прем’єром, головою Офіса президента.

А ви кажете, що не спілкуєтесь…

Ми дійсно не спілкувалися, але зараз розмовляємо. От Садовий запропонував класну ідею: підписати з урядом меморандум з десяти пунктів. І те, що в нас пішов діалог, – це чудово, ми щиро сподіваємось, що він буде оформлений в якісь конкретні рішення.