Політика

Будуть голодні бунти: економіст пояснив, як Зеленський перетворює Україну на Венесуелу

0

Зеленському пропонують друкувати гроші. І вибрати рольову модель Венесуели. Хоча назвуть це методами Рузвельта з виведення США з Великої депресії.

Але насправді це буде класичний популізм і метод завести країну в цю саму Велику депресію.

Два абсолютно не пов’язані між собою (з боку) процеси відбуваються в Україні.

По-перше, на черговій позачерговій сесії парламенту 13 квітня не збираються голосувати антиколомойський закон. Але збираються ухвалювати новий бюджет. Це саме новий бюджет, враховуючи кількість змін і той факт, що дефіцит бюджету буде збільшено більш ніж утричі, до 7.5% від ВВП. По-друге, безліч спікерів від влади, що займають важливі позиції в економічному блоці, почали співати пісню про те, що немає нічого поганого, якщо Нацбанк запустить друкарський верстат. І надрукує гривню. Наводячи як приклад аналогічну поведінку регуляторів у США і Європі.

Що це може означати? Дуже просто. Немає сенсу ухвалювати новий бюджет без голосування щодо антиколомойського закону. Адже бюджет — це про розподіл ресурсів. А первинно — де ці ресурси взяти. І логіка дій має бути такою. Ухвалення антиколомойського закону, потім отри

Немає сенсу, якщо ви збираєтеся йти шляхом здорової людини. Але якщо ви хочете послати МВФ, або зробити так, щоб вас послали, ви можете ухвалити бюджет з величезним дефіцитом. Не отримати підтримки. Звинуватити в цьому всьому клятих імперіалістів. І запустити друкарський верстат, адже іншого способу покрити дефіцит бюджету у вас не буде. А на той час балакучі голови від влади продадуть ідею, що в емісії немає нічого страшного. Тим паче, робите ви її тільки тому, що кляті буржуї викручують руки і зазіхають на суверенітет. І плювати, що суверенітет у цьому випадку — це право суверена захищати олігарха, який обдурив країну на $5.5 млрд.

Біда тільки в тому, що все має свою ціну. І так, США друкують гроші що дурні, розкидаючи їх із вертольота. І ЄС друкують. Але це не може бути повторено в Україні. Тому США друкують долари, світову резервну валюту. Тому що ЄС друкують євро. А Україна не може надрукувати долар або євро. Так вже трапилося. Ми можемо надрукувати тільки гривню. Ми країна третього ешелону. А що відбувається в країні третього ешелону, яка посилає МВФ, звинувачує всіх клятих імперіалістів і починає друкувати свою валюту? Там відбувається Венесуела.

Досить подивитися на інфляцію в мільйон відсотків і голодні бунти, щоб не хотіти такого повторювати. Але видно хтось погано засвоїв уроки. Як і уроки 90-х в Україні, коли країна також захоплювалася друкарським верстатом. Що буде, якщо одночасно ми відмовимося від співпраці з МВФ і запустимо верстат? Вся гривня, яка потрапить у систему, відразу буде перетворюватися в долари і витікати з неї. Усе. Хіба не показовою була в березні поведінка валютного ринку, коли бізнес тільки на тлі сумнівів у співпраці з МВФ почав в ажіотажі скуповувати долари. І це ще на тлі наявності переговорів, конструктивних, з МВФ. І без емісії нічим не забезпеченої гривні.

От і все. Ось і весь метод. Іншого результату для країни бути не може. Принаймні доти, доки гривня не стане світовою резервною валютою. Емісія виглядає простим рішенням складної проблеми, але як завжди такі рішення не працюють. А лише поглиблюють проблему.

Можна нескінченно шукати креативні шляхи вирішення проблеми. Але це нерозумно, коли на дошці вже написано правильне рішення. Вихід з цієї кризи з мінімальними втратами. Коли ви отримуєте підтримку МВФ, знаходите ресурси для підтримки вашої економіки під час карантину, рефінансуєте зовнішній борг і отримуєте на майбутнє кредит довіри від інвесторів. Просто за те, що ви були адекватні. І з наступного року, коли економіка починає відновлюватися, ви повертаєтеся до нормальності, з помірним дефіцитом бюджету й економікою, яка зростає. І знову йдете шляхом зниження боргового навантаження. І робите це на тлі того, що гроші для вас стають все дешевші й дешевші.

І будьмо чесними. Єдина причина шукати інші варіанти — це інтереси Коломойського. Все. Інших причин немає. Всі розмови про болючу і безглузду реструктуризацію, плани щодо незабезпеченої емісії — це все спроби піти іншим шляхом, просто тому, що на правильну дорогу вас не пускає Коломойський.

Але інтереси Коломойського — це не та причина, з якої країна має занурювати себе в безодню глибокої кризи. Є простий шлях. Правильний. І ним треба йти. Бо інакше криза затягнеться на роки. І тоді нам дійсно знадобиться шлях виходу з Великої депресії. І навряд чи він принесе комусь задоволення.

І так, виходячи з депресії, американці дорого платили за свої помилки. Платили всі. Зокрема і своїм власним золотом. Яке конфіскували у населення в 1933 році. Згідно з указом Рузвельта. Так що взяти золоті зуби і принести їх на Майдан — це якраз шлях виходу з Великої депресії. І якщо хтось хоче в неї потрапити і потім героїчно з неї вибиратися — тоді так, треба посилати МВФ, робити приємне Коломойському і вмикати верстат.

Але не кажіть потім, що вас не попереджали.

Сергій Фурса