Блоги

Чи зможе Україна прожити без МВФ

0

Тільки за зовнішніми боргами Україна має виплатити в 2020 році $17 млрд. Тому без МВФ країні не обійтися. Але МВФ готовий допомогти за умови прийняття “антиколомойського закону” стосовно націоналізації Приватбанку. В чому проблема?

2020 рік – піковий за виплатами зовнішніх та внутрішніх боргів України. Тільки зовнішнього валютного боргу Україні в цьому році доведеться виплатити $17 млрд.

Це по $456 на кожного громадянина України, якщо для підрахунку використовувати данні електронного перепису населення України, яке нещодавно провів Уряд.

При цьому, третину від загальної суми боргу в $17 млрд на 2020 рік, або $5,4 млрд, необхідно виплатити вже в першому кварталі. Наступний пік виплат буде в третьому кварталі – тоді Україні необхідно буде виплатити $5,2 млрд.

Водночас, в другому та четвертому кварталах обсяг виплат валютних боргів становитиме $3,4 млрд та $3 млрд відповідно, йдеться календарі планових платежів за зовнішньою заборгованістю перед нерезидентами в іноземній валюті, який складено Нацбанком.

З $17 млрд зовнішнього валютного боргу, який потрібно виплатити Україні в 2020 році – 21%, або $3,6 млрд, становлять відсотки.

Чи зможе Україна прожити без МВФ 02

Дані НБУ. Сюди не входять платежі за простроченою заборгованістю і виплати за ОВДП у власності нерезидентів.

За кредитами Міжнародного валютного фонду в поточному році Україна має виплатити $1,35 млрд, в тому числі і $280 млн відсоткових платежів.

Піки виплат за кредитом МВФ припадають на перший та третій квартал – $613 та $606 млн відповідно.

Чи зможе Україна прожити без МВФ 03

Державний борг

2020 рік – піковий також і за обсягами виплат державного боргу України. За даними Міністерства фінансів, в цьому році уряд має повернути 400 млрд грн зовнішнього та внутрішнього боргу, або $16,1 млрд за офіційним курсом НБУ на 03 березня.

Це 19% усього державного боргу України, який в січні становив 2 079 млрд грн.

В першому та другому кварталах уряд має виплатити по 104 млрд грн внутрішнього та зовнішнього державного боргу. В третьому кварталі 155 млрд грн. Це пік виплат за державним боргом.

В четвертому кварталі необхідно повернути 37 млрд грн.

Чи зможе Україна прожити без МВФ 04

Майже 60% виплат за державним боргом в 2020 році припадає на внутрішній борг. Відповідно, зовнішні борги становлять 40% усієї суми, або $7 млрд за курсом НБУ на 3 березня.

Чи зможе Україна прожити без МВФ 05

2020 – піковий рік за виплатами зовнішнього і внутрішнього державного боргу. В наступному році, за умови збереження боргового навантаження на сьогоднішньому рівні, Уряду доведеться виплатити 340 млрд грн. А в 2022-2025 роках майже в два рази менше показника 2020 року.

Чи зможе Україна прожити без МВФ 06

Внутрішній борг в 2020 році держава може рефінансувати за рахунок випуску нових облігацій внутрішньої державної позики.

Частину зовнішнього боргу Україна може погасити за рахунок золотовалютних резервів, розмір яких на початок лютого становив $26 млрд.

Однак без дешевих зовнішніх кредитів Україні не обійтись, оскільки через пандемію коронавірусу іноземні спекулянти втратили апетит до українських ОВДП. Окрім того, світова паніка знижує попит на сировину, що негативно впливає на ціни основних експортних українських товарів. Це все призводить до зростання дефіциту бюджету та збільшує ризики девальвації гривні.

За підрахунками заступника директора Центру економічної стратегії Марії Репко, для фінансування дефіциту бюджету та розрахунку з кредиторами на 2020 рік Уряду потрібно залучити $15 млрд.

Частину необхідної суми Україна може отримати від Міжнародного валютного фонду. В грудні 2019 року Україна і МВФ досягли домовленості про нову трирічну програму розширеного фінансування на $5,5 млрд.

Рішення про виділення першого траншу залежить від прийняття земельної реформи та закону про заборону повернення банків-банкрутів екс-власникам.

Останній прозвали “антиколомойский закон”, оскільки він, в першу чергу, націлений на недопущення повернення націоналізованого Приватбанку попереднім власникам – Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову, які завдали банку $5,5 млрд збитків (за підрахунками детективного агентства Kroll).

Саме тому олігарх Ігор Коломойський намагається не допустити через підконтрольних в Раді депутатів прийняття цього закону в редакції, яка б задовільнила МВФ.

Від того, чи продовжить Україна співпрацю з МВФ, залежить і рішення інших кредиторів.

 Юрій Віннічук