Політика

Die Zeit: “Північний потік-2” не може існувати, якщо Росія готує наступ проти України

0

На тлі стягування військ Росії до кордонів України голова консервативної Європейської Народної партії у Європарламенті Манфред Вебер (в Німеччині член партії ХСС) закликав міністрів закордонних справ ЄС послати “одностайний сигнал російській владі”. Зокрема, він вказав пальцем на сумнівний газопровід “Північний потік-2”.

“Якщо ситуація на сході України погіршиться, “Північний потік-2″ не зможе більше існувати”, – цитує його слова Die Zeit.

Видання нагадує, що міністри закордонних справ країн ЄС сьогодні зберуться для обговорення ситуації біля українського кордону. За словами Вебера, ситуація погіршується мало не кожного дня. А президент Росії Володимир Путін намагається створити “реальну загрозу й продемонструвати силу”.

“У поєднанні з іншими діями, такими як кібератаки, кампанії з поширення дезінформації чи спроби вбивства, це реальна загроза для ЄС і Заходу”, – сказав євродепутат.

Тому, за його словами, дуже важливо відреагувати дуже чітко на стягування військ до кордону України без перебільшення реакції. Однак, на думку Вебера, лише дипломатичного тиску не вистачить.

“Попередні санкції підтвердили, перш за все, єдність ЄС і США. Це були важливі сигнали. Російська ескалація на сході України має інший характер і вимагає замороження рахунків олігархів або навіть відключення Росії від системи SWIFT в екстремальних ситуаціях”, – додав він, нагадавши про міжнародну систему електронних переказів.

Залежність потоку газу від поведінки Росії

Однак, за словами Вебера, ескалація ще не досягла такого рівня для таких радикальних кроків. Але якщо ситуація погіршиться, наслідки повинні також стосуватися й газопроводу “Північний потік-2”.

“Можна добудувати “Північний потік-2”, але зробити потік газу через нього залежним від поведінки російської влади. Якщо й це не допоможе, тоді “Північний потік-2″ не зможе більше існувати”, – сказав Вебер.

Голова “Вільної демократичної партії” Німеччини з зовнішньополітичних питань Александр Граф Ламбсдорфф зауважив, що Путін створює умови для військової операції. Європа тепер повинна послати Кремлю сигнал, що в разі атаки “санкції, які були до цього часу дуже м’якими”, будуть радикально посилені.

“А також проект “Північний потік-2″ повинен бути скасований негайно, це ж очевидно”, – сказав він.

Газопровід вже готовий на 95%. Він повинен перекачувати 55 мільярдів кубометрів природного газу щороку з Росії в Німеччину. США бояться, що проект зробить Європу надто залежною від російського палива, тому хоче зупинити його будівництво за допомогою санкцій. Країни Східної Європи, такі як Польща, Литва, Латвія й Естонія, теж виступають проти газопроводу.

Оборонне озброєння для України

Представник ХДС з закордонних справ у Європарламенті Міхаель Гахлер підтримав передачу оборонного озброєння армії України.

“Якщо там є російські танки, тоді в українців повинні бути протитанкові ракети для оборони, щойно ці танки перетнуть кордон”, – сказав він, наголосивши, що в України є законне право “на індивідуальну чи колективну самооборону відповідно до статті 51 Хартії ООН”.

“Якщо окрема країна НАТО чи партнери ЄС передадуть таку зброю, тут не буде що критикувати. Лише Росія поводиться агресивно”, – сказав Гахлер.

Тим часом, уряд Австрії виступив проти нових санкцій проти Росії.

“Наша увага на даний момент повинна бути зосереджена на тому, щоб наблизити деескалацію й пожвавити діалог”, – сказав міністр закордонних справ Австрії Александр Шалленберг.

Він додав, що Відень надзвичайно “стривожений порушенням режиму припинення вогню” на лінії розмежування, а також рухом російських військ біля кордону України й в Криму. Він закликав використати всі можливі формати включно з Тристоронньою контактною групою, Нормандським форматом і ОБСЄ, які “були створені саме для таких ситуацій”.