Суспільство

Директор “Медзакупівлі” звинуватив Степанова в посадовому злочині, що призвів до зриву закупівлі вакцин від коронавірусу

0

Голова держпідприємства “Медичні закупівлі України” Арсен Жумаділов звинуватив міністра охорони здоров’я Максима Степанова в тому, що той самостійно визначив Постачальника вакцини від коронавірусу, чим перевищив свої повноваження і підвищив ціну закупівлі мінімум на $1 за кожну дозу. Про це пан Жумаділов повідомив на своїй сторінці в Facebook, зазначають Патріоти України.

За його словами, до сьогоднішнього дня країни світу замовили близько 7,25 млрд доз вакцин, і для України виробники повинні були зарезервувати близько 40 млн доз вакцин. Глава держпідприємства стверджує, що крім доз за програмою COVAX (близько 8 млн), замовлення препаратів на комерційній основі повинні були скласти 32 млн доз. Однак “замість цього станом на 29 грудня мали 0”.

Керівник “медичних закупівель” додав, що з весни по сьогоднішній день владі слід було підписати щонайменше 4-5 угод з декількома виробниками вакцин від коронавірусу, зробленим за різними технологіями. Також, на думку Жумаділова, МОЗ зобов’язане було прописати вичерпний перелік вимог до вакцини, які, у разі невиконання виробником, стали б підставою для відмови від препарату.

“Що ми мали натомість. Тільки 10 грудня МОЗ уповноважив ДП на проведення закупівлі. Цього ж дня ДП повідомило виробникам вакцин-кандидатів про це рішення та поінформувало про намір замовити певний обсяг вакцини. Станом на 18 грудня з кількома виробниками вівся діалог щодо укладення договорів поставок в найкоротші терміни. Така комунікація була якісно підтримана уповноваженими представниками МОЗ. Але не міністром”, – пише глава держпідприємства.

Він також поділився, що 21 грудня міністр охорони здоров’я на нараді у прем’єр-міністра заявив про зрив переговорів з виробниками вакцин, звинувативши в цьому “медичні закупівлі України”, які вимагали банківську гарантію на передоплату. Жумаділов запевнив, що це стандартна процедура.

Після цього глава уряду Денис Шмигаль доручив ДП працювати з ринком виключно через МОЗ, а глава Міністерства Степанов в той же день заявив, що всі дії із закупівлі вакцини повинні бути узгоджені з його відомством.

“Чи то через нерозуміння специфіки функціонування фінансових інструментів, чи то з наміром усунути ДП від прямих переговорів, міністр видав цю нашу вимогу до постачальників як загрозу зриву”, – написав Жумаділов, додавши, що виробник відразу ж повідомив про готовність надати банківську гарантію на передоплату.

Станом на ранок 28 грудня ДП отримало відповідь тільки по одному постачальнику, з яким і уклали договір. Гендиректор “Медзакупівель” вважає, що в рамках цієї закупівлі не дотримувалися принципу поділу функцій політичного органу (МОЗ) і закупівельного агентства.

“Міністр, по суті, сам визначив Постачальника. За моєю інформацією, Україна могла отримати ціну мінімум на 1 Долар США нижче фінальної, якби ДП вело переговори самостійно, створивши конкурентний тиск на постачальника”, – написав Жумаділов.

Він також заявив, що на сьогодні Україна могла мати вже два контракти на постачання двох різних вакцин, а не один.

“З січня місяця єдина функція, яку виконує МОЗ із закупівель вакцини, повинна полягати в комунікації – підтверджувати, якщо будуть звертатися, виробникам вакцин повноваження ДП щодо контрактації вакцини. Підігравати далі міністру Степанову в його бездарних спробах вести переговори… я не планую”, – резюмував глава ДП.