Війна

Коли будуть посадки? Стало відомо, як крадуть в оборонних закупівлях за Зеленського

0

Примітний корупційний скандал — розробка важкої гусеничної бойової машини піхоти (БМП) інженерної групи «Арей» залишається без фінансування Міноборони, конструктори працюють за свій рахунок.

Армія! Мова! Віра! Це для тебе не пусті слова, правда? Державницька позиція для тебе є пріоритетною і ти не дозволиш всіляким реваншистам здати Україну? Тоді підписуйся на "Європейську Україну" у фейсбуці!

facebook.com/euroua20/

Генштаб наполягає, що розробка БМП повинна бути продовжена, але Міноборони і Комітет з оборони досі не узгодили Держзамовлення. Незрозуміло, про яке узгодження йдеться, якщо Міністерством оборони прийняті фінансові зобов’язання за ОКР «Вавилон», державний контракт — діючий, фінансування розписано до кінця 2021р. Роботи виконувалися з випередженням графіка. Отримано позитивні результати по бронестійкості на випробуваннях, які перевершили показники ряду іноземних БМП того ж класу. Додатковий захист бронемашини, розроблений «Ареєм», без проблем тримає снаряд калібру 30мм. Підприємство за півроку пройшло три перевірки і, що рідко буває, жодна з перевірок не зафіксувала жодного порушення або зауваження.Більш того, в грудні минулого року на засіданні Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки було заслухано звіт про хід виконання ДКР «Вавилон». На засіданні Комітету були присутні представники ГШ ЗСУ та Міноборони, які наголосили на важливості нової машини з цифровою системою управління, новою силовою установкою, новим захистом і іншими інноваційними рішеннями, і вказали на переваги української розробки над іноземними аналогами. ОКР «Вавилон» була підтримана Комітетом.

Проблеми з фінансуванням БМП почалися після того, як група «Арей» офіційно завезла для своєї машини броню за ціною в 3 рази менше, ніж передбачено, вже з підписаним контрактом Міноборони щодо постачання бронемашин «Козак».

Світлана Ковалевська, одна з керівників Інженерної групи «Арей», розповідає: «У лютому 2020 року» Арей «уклав прямий контракт з фінським виробником бронесталі Miilux oy і отримав ліцензію Міністерства оборони Фінляндії на право імпорту в Україну бронесталі Miilux Protection 500 за ціною 2200 євро / тонна. Цим фактично були ліквідовано 5-річні корупційні схеми з постачання бронесталі за завищеними цінами. протягом 6 років бронесталь в Україні поставлялася через посередника за ціною 7200-8800 євро / тонна. Отримана ліцензія Міноборони Фінляндії, дозволяє «Арею» при подальшому серійному виробництві знизити вартість кожної машини, щонайменше, на 6-7 млн ​​грн. А це означає, що посередник «втратить» навар близько 200 тисяч євро на кожній нашій машині. Чи має цей посередник лобістів в Комітеті? Питання риторичне. Зараз Комітет з оборони, незважаючи на всі листи Міноборони і Генштабу про те, що БМП необхідно армії, до сих пір не прийняв рішення про погодження фінансування. Почався бюрократичний футбол — замість винесення рішення, комітет Ради знову направив лист з питанням в Міноборони. А між тим, грошей немає. Ми — приватна виробнича компанія, і чиновники прекрасно розуміють, в яке скрутне становище нас ставить зупинка фінансування. І ми розуміємо, що проблеми у нас виникли не випадково. «Арей» доставив бронесталь в Україну 22 березня. А 24 березня Комітет зажадав додаткових пояснень по роботі, незважаючи на те, що йому точно відомі як інноваційні рішення розробки, так і те, що робота виконується успішно, без порушень і зауважень. В кінці минулого року заступник міністра оборони А. Петренко особисто відвідував Інженерну групу «Арей» і дякував контруктору за сумлінну і професійну роботу».

Ковалевська веде мову про розкриття багаторічних корупційних схем з постачання бронесталі за завищеними цінами. Наприклад, в останні роки фінська бронесталь поставлялася однією з компаній-посередників для виробництва «Козаків» компанії «Практика» за ціною 7200-8800 євро / тонна, тобто в 3-4 рази вище, ніж реальна ціна продажу за прямим контрактом, укладеним «Ареєм». Якщо подивитися структуру вартості бронеавтомобіля, то ціна броні в кожній машині може бути завищена через використання посередника на суму близько 2 мільйонів гривень.

За логікою, треба укладати прямі контракти по всій фінській броні і переглядати контракт з «Козак», і знижувати вартість броні до ціни «Арея». Але хіба можна ось так взяти і знизити ціни на військову техніку під час кризи? Маючи надійних лобістів, простіше поставити під питання фінансування розробки «Арея», гроші на яку не надходять з грудня 19-го.

Багато разів президент Володимир Зеленський говорив про корупцію в оборонних закупівлях за минулої влади — і ось тепер виявлена ​​одна конкретна схема, з усіма документами, зі свідками, з офіційними поставками броні в 3 рази дешевше, вже при новій владі. Чому ж бюрократичними іграми намагаються знищити найважливіший проект БМП виробництва «Арея»? Де кримінальні справи? Розробка БМП «Арея» показала наскільки важлива конкуренція для боротьби з корупцією при держзакупівлях, цим треба пишатися і підтримувати створення для армії тієї техніки, яка працюватиме на передовій, а не збільшувати число бронеавтобусів для вояжів на другій лінії.