Війна

Коли будуть посадки? Стало відомо, як крадуть в оборонних закупівлях за Зеленського

0

Примітний корупційний скандал — розробка важкої гусеничної бойової машини піхоти (БМП) інженерної групи «Арей» залишається без фінансування Міноборони, конструктори працюють за свій рахунок.

Генштаб наполягає, що розробка БМП повинна бути продовжена, але Міноборони і Комітет з оборони досі не узгодили Держзамовлення. Незрозуміло, про яке узгодження йдеться, якщо Міністерством оборони прийняті фінансові зобов’язання за ОКР «Вавилон», державний контракт — діючий, фінансування розписано до кінця 2021р. Роботи виконувалися з випередженням графіка. Отримано позитивні результати по бронестійкості на випробуваннях, які перевершили показники ряду іноземних БМП того ж класу. Додатковий захист бронемашини, розроблений «Ареєм», без проблем тримає снаряд калібру 30мм. Підприємство за півроку пройшло три перевірки і, що рідко буває, жодна з перевірок не зафіксувала жодного порушення або зауваження.Більш того, в грудні минулого року на засіданні Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки було заслухано звіт про хід виконання ДКР «Вавилон». На засіданні Комітету були присутні представники ГШ ЗСУ та Міноборони, які наголосили на важливості нової машини з цифровою системою управління, новою силовою установкою, новим захистом і іншими інноваційними рішеннями, і вказали на переваги української розробки над іноземними аналогами. ОКР «Вавилон» була підтримана Комітетом.

Проблеми з фінансуванням БМП почалися після того, як група «Арей» офіційно завезла для своєї машини броню за ціною в 3 рази менше, ніж передбачено, вже з підписаним контрактом Міноборони щодо постачання бронемашин «Козак».

Світлана Ковалевська, одна з керівників Інженерної групи «Арей», розповідає: «У лютому 2020 року» Арей «уклав прямий контракт з фінським виробником бронесталі Miilux oy і отримав ліцензію Міністерства оборони Фінляндії на право імпорту в Україну бронесталі Miilux Protection 500 за ціною 2200 євро / тонна. Цим фактично були ліквідовано 5-річні корупційні схеми з постачання бронесталі за завищеними цінами. протягом 6 років бронесталь в Україні поставлялася через посередника за ціною 7200-8800 євро / тонна. Отримана ліцензія Міноборони Фінляндії, дозволяє «Арею» при подальшому серійному виробництві знизити вартість кожної машини, щонайменше, на 6-7 млн ​​грн. А це означає, що посередник «втратить» навар близько 200 тисяч євро на кожній нашій машині. Чи має цей посередник лобістів в Комітеті? Питання риторичне. Зараз Комітет з оборони, незважаючи на всі листи Міноборони і Генштабу про те, що БМП необхідно армії, до сих пір не прийняв рішення про погодження фінансування. Почався бюрократичний футбол — замість винесення рішення, комітет Ради знову направив лист з питанням в Міноборони. А між тим, грошей немає. Ми — приватна виробнича компанія, і чиновники прекрасно розуміють, в яке скрутне становище нас ставить зупинка фінансування. І ми розуміємо, що проблеми у нас виникли не випадково. «Арей» доставив бронесталь в Україну 22 березня. А 24 березня Комітет зажадав додаткових пояснень по роботі, незважаючи на те, що йому точно відомі як інноваційні рішення розробки, так і те, що робота виконується успішно, без порушень і зауважень. В кінці минулого року заступник міністра оборони А. Петренко особисто відвідував Інженерну групу «Арей» і дякував контруктору за сумлінну і професійну роботу».

Ковалевська веде мову про розкриття багаторічних корупційних схем з постачання бронесталі за завищеними цінами. Наприклад, в останні роки фінська бронесталь поставлялася однією з компаній-посередників для виробництва «Козаків» компанії «Практика» за ціною 7200-8800 євро / тонна, тобто в 3-4 рази вище, ніж реальна ціна продажу за прямим контрактом, укладеним «Ареєм». Якщо подивитися структуру вартості бронеавтомобіля, то ціна броні в кожній машині може бути завищена через використання посередника на суму близько 2 мільйонів гривень.

За логікою, треба укладати прямі контракти по всій фінській броні і переглядати контракт з «Козак», і знижувати вартість броні до ціни «Арея». Але хіба можна ось так взяти і знизити ціни на військову техніку під час кризи? Маючи надійних лобістів, простіше поставити під питання фінансування розробки «Арея», гроші на яку не надходять з грудня 19-го.

Багато разів президент Володимир Зеленський говорив про корупцію в оборонних закупівлях за минулої влади — і ось тепер виявлена ​​одна конкретна схема, з усіма документами, зі свідками, з офіційними поставками броні в 3 рази дешевше, вже при новій владі. Чому ж бюрократичними іграми намагаються знищити найважливіший проект БМП виробництва «Арея»? Де кримінальні справи? Розробка БМП «Арея» показала наскільки важлива конкуренція для боротьби з корупцією при держзакупівлях, цим треба пишатися і підтримувати створення для армії тієї техніки, яка працюватиме на передовій, а не збільшувати число бронеавтобусів для вояжів на другій лінії.