Блоги

Нічний кошмар президента. Коли рейтинг Зеленського зрівняється з рейтингом Порошенко

0

Після того як учасники опитування Центру Разумкова назвали Володимира Зеленського “Розчаруванням року”, а опитані Фондом “Демократичні ініціативи” вважають главу держави “Невдахою року”, контрольний дзвінок прилетів від групи “Рейтинг”.

Згідно з цим опитуванням Петро Порошенко наздоганяє Володимира Зеленського в президентському рейтингу: якби сьогодні відбулися вибори, то до другого туру вийшли б чинний і попередній президенти — Володимир Зеленський (26,5%) і Петро Порошенко (14,3%). Для повноти картини зазначимо, що далі йдуть Юрій Бойко (10,1%), Юлія Тимошенко (9,8%), Віктор Медведчук (7,7%), Володимир Гройсман (6,4%), Ігор Смешко (6,0 %), Дмитро Разумков (4,1%) і Олег Ляшко (3,6%).

Ще в липні, згідно з даними опитування цієї ж соціологічної групи, Порошенко йшов третім, поступаючись не тільки Зеленському, але лідеру “ОПЗЖ” Юрію Бойку. При цьому в липні прихильників чинного президента було 30,2%, а у його попередника 13,7%.

Отже, зараз їх розділяє трохи більше 12%, але вже до літа розрив може скоротитися приблизно наполовину, а до кінця наступного року становитиме мінімум в межах статистичної похибки. На що вказує постійне збільшення рівня невдоволення громадян розвитком ситуації в країні. Згідно з опитуванням Центру Разумкова 65,5% респондентів сказали, що події в Україні розвиваються в неправильному напрямку, в той час як протилежну думку висловили лише 17,5% опитаних. Теоретично останніх можна назвати залізобетонним електоратом Зеленського станом на кінець 2020-го. У липневому опитуванні ЦР песимістів було менше (60,5%), а оптимістів більше (21,5%). Тобто можна бачити приблизні темпи падіння рівня довіри до влади.

Інша справа, чи існують передумови для прискорення зростання рейтингу Порошенко і де його стеля. На сьогоднішній день п’ятий і шостий президенти в суспільній свідомості сприймаються як ключові політики в країні, і до тих пір, поки так буде, потенціал для рейтингового зростання у Порошенка є. Але якщо протягом 2021 року в гру на національно-демократичному електоральному полі вступить серйозний новий гравець, то підтримка лідера “Євросолідарності” в кращому випадку стабілізується на рівні 14-15%. Що, втім, жодним чином не вплине на подальше зниження рейтингу Зеленського, проте в такому випадку в порівнянні з Порошенком це падіння буде не так кидатися в очі. Звідси реально припустити, що поява нового обличчя в таборі нацдемів влаштовує діючу владу. Більш того, це нове обличчя цілком може бути проектом Банкової для “розполовинення” рейтингу Порошенко. Але в довгостроковій перспективі такий проект “слугам” не потрібен, оскільки вони своїми руками можуть ненавмисно виростити конкурента Зеленському на президентських виборах.

Повернемося до більш реалістичного сценарію, при якому рейтинг Порошенко буде підвищуватися невисокими темпами, а падіння рейтингу Зеленського продовжиться або прискориться. З огляду на те, що у нинішнього глави держави все, що пов’язано з попередником, розвинулося в якусь фобію (тут варто згадати, як Володимир Олександрович, часто не до місця, згадує про Петра Олексійовича, і при цьому його придворні весь час переконують публіку, що у шостого до п’ятого нічого особистого немає), описаний хід подій виглядає як нічний кошмар Зе. До слова, у нас в історії вже був приклад, коли Віктор Ющенко, який став президентом в 2004-му на хвилі народного піднесення, до кінця каденції розгубив підтримку, а його тодішній суперник Віктор Янукович на президентських виборах 2010-го відігрався за поразку.

Втім, у випадку з Порошенком ситуація розвивається інакше. У нього немає найчисленнішої фракції в парламенті, як було у Януковича, він не часто, але досить жорстко коментує дії влади (зокрема, дорікає за недостатність фінансування армії ), його медіа-ресурс непорівнянний за охопленням з медіа-ресурсом, який був у Януковича. Але при цьому Порошенко виглядає живою докором Зеленському: обіцяного миру на Донбасі немає, соціально-економічне становище населення погіршується, боротьба з корупцією провалена. З приводу конкретно відсутності посадок можна припустити, що обороти політичного переслідування Порошенко зменшили саме тому, що це додавало хороший внесок в зростання рейтингу. З іншого боку, можна прогнозувати, що в разі зближення рейтингів двох ключових фігур у вітчизняній політиці до цієї теми можуть повернутися. Не дарма ж Зеленський в інтерв’ю “Фокусу”, відповідаючи на питання з приводу кримінальних справ проти п’ятого президента, заявив, що “всі чекають, коли посадять Порошенко”. І пообіцяв: “Все попереду, все обов’язково буде”.

Мережевий Оракул