Суспільство

Офіцер радіаційної розвідки: Пожежники із Чорнобильської зони в один голос кажуть, що це були підпали

0
Колишній офіцер радіаційної розвідки Сергій Мирний. В інтерв’ю “ГОРДОН” він розповів, чому не варто пов’язувати забруднення повітря в Києві з пожежами в Чорнобильській зоні, а також пояснив, чому вважає ці раптові масштабні пожежі в зоні відчуження рукотворними.
Більше читайте тут:

Причини пожеж, смогу, піщаної бурі? Тепла і суха зима. Суха і вітряна весна. І карантин – народ знічев’я стільки трави підпалив…

– Ви як житель столиці виконали рекомендацію київської влади наглухо зачинити вікна і не виходити на вулицю через задимленість і запах гару в місті?

– Вікна у мене і так були зачинені, це очевидно під час піщаної бурі, яка накрила Київ. Але з того боку, де вітру не було, я вікон не зачиняв.

– Чому? Хіба смог, який тримається в місті кілька днів, не небезпечний?

– Жодної радіаційної загрози протягом усіх цих днів у столиці не було. Щодо твердження влади, нібито причиною задимленості в Києві є “пожежі, що тривають у Чорнобильській зоні”, – нічого подібного! Це дим не із чорнобильських лісів. Вітер узагалі не звідти дме. Основний дим іде з північного заходу від Києва, де пожежі, насамперед із Житомирської області. Плюс пожежа в Голосіївському лісі, у місцях на західних околицях столиці.


k-all

Із 16 квітня чотири доби поспіль у Києві була сильна задимленість із запахом гару. Протягом цього часу українська столиця кілька разів очолила рейтинг найзабрудненіших міст світу. На знімку один і той самий краєвид Києва зі смогом і без. Фото: Андрій Мохник / Facebook


– Як еколог ви чим пояснюєте такі явища, як масштабні пожежі, смог, піщана буря?

– Збіглося кілька причин – природні та соціальні. По-перше, цього року була дуже тепла і суха зима, а зараз – ще тепліша, сухіша і вітряніша весна. Це неймовірно висушило землю.

По-друге, під час пожеж у тій самій Житомирській області був і залишається сильний північно-західний вітер, який дуже інтенсивно розносив вогонь і дим. Був би штиль – із пожежею впоралися б набагато швидше і простіше.

Третя причина – соціальна, це карантин.

– А карантин тут до чого?

– Народ знічев’я стільки трави підпалив…

Масштабні пожежі в Житомирській області почалися із середини квітня. За інформацією обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, станом на сьогодні п’ять із дев’яти осередків займання локалізовано. У зоні відселення вогонь знищив 39 будинків, які мешканці самовільно пристосували під дачні будиночки. За даними МВС, площа пожеж перевищує 4000 га.

Окрім того, у Чорнобильській зоні ніхто не очікував на пожежі такого масштабу. Зрозуміло, що хронічне недофінансування – проблема всіх державних органів. І пожежні частини тут не виняток. Слава Богу, знайшлися волонтери, які величезну допомогу надали: привезли пожежникам у Чорнобилі пальне, дизель-генератори, воду, їжу.

Або та сама Асоціація чорнобильських туроператорів дуже оперативно відреагувала і допомогла. Вона першою почала бити на сполох, тому що інформація, яка спочатку йшла від держструктур, не відображала серйозності ситуації. Мовляв, ну так, є невелике полум’я, але ситуація під контролем. День “під контролем”, два, три… І це в умовах сильного вітру!

Мої колеги були в Чорнобильській зоні з перших днів пожеж, передавали звідти інформацію, оперативно висвітлювали ситуацію у соцмережах, давали інтерв’ю. В офісі “Чорнобиль ТУР” оперативно було розгорнуто інтернет-телестудію, яка забезпечувала оперативне доступне інформування. У підсумку за тиждень хтось на найвищому рівні зрозумів, що йдеться вже не про якусь локальну пожежу. На 10-й день уже і президент відреагував…

– За вашими даними, яка зараз ситуація з пожежами в зоні відчуження?

– Такої потужної пожежі, як перед цим, уже немає. Природа допомогла: в один із днів пішов дощ, який зволожив землю і частково загасив полум’я. Але наступного дня піднявся дуже сильний вітер, просто шквальний. Там, де тліло, почало розгорятися з новою силою (це якраз коли пилова буря піднялася). Пожежники зараз ці локальні загоряння нейтралізують і ліквідують, намагаються загасити ділянки, що тліють, обкопати їх, захистити переораними смугами.

Пожежники та лісівники із Чорнобильської зони в один голос кажуть, що це були підпали

– Чому раптом у Чорнобилі виникли такі сильні пожежі? Поліція Київської області вважає, що через підпали, навіть затримала двох підозрюваних.

– Пожежники та лісівники із Чорнобильської зони в один голос кажуть, що це були підпали, тому що в різних місцях, причому в центрі зони, одночасно спалахнуло. Нехай компетентні органи розбираються.

П’ятьох, до речі, уже затримали. Поки відомо, що один із затриманих на кордоні Чорнобильської зони в селі підпалював траву й дивився, що вийде, а коли вогонь перекинувся на ліс – не зміг згасити. Двоє інших у городі спалювали то сміття, то ще щось, а потім винесли  масу, яка тліла, у поле… А ще двоє (поза зоною, у передмісті Києва) їздили і навмисно підпалювали. І все наклалося на неймовірну пожежонебезпечну посуху і сильний вітер, про які я сказав раніше.

– Як на масштаб пожеж і появу піщаної бурі вплинуло нелегальне вирубування лісів?

– Не думаю, що це мало критичний вплив, хоч нелегальне вирубування лісів в Україні повсюдне. Головна причина аномальної погоди останніх місяців – глобальна зміна клімату. Щороку у світі стає дедалі тепліше і сухіше, рівень ґрунтових вод суттєво падає, що додає сухості. Жителі сіл на захід від Чорнобильської зони не могли загасити вогонь, бо в колодязях не було води…


05_20

Пожежа в Чорнобильській зоні, яка розпочалася 4 квітня, тривала 10 днів. За інформацією hromadske, вогонь знищив не менше ніж 17 сіл, ліси і поля площею кілька десятків гектарів. Небезпеки для ядерних об’єктів зони відчуження пожежа не становила. Фото: Yaroslav Yemelianenko / ЕРА


– На Заході багато авторитетних ЗМІ присвятили перші шпальти пожежі у Чорнобильській зоні. Є побоювання, що вогонь охопить сховища ядерних відходів. Наскільки ці побоювання обґрунтовані?

– Безпідставні. Туди пожежі точно не допустили б. По-перше, сховище ядерного палива СНЯП-2 – бетонна споруда, відокремлена від лісу зачищеною смугою без рослинності. Така сама ситуація і з Чорнобильською АЕС: якщо дивитися здалеку, здається, що вона посеред лісу, але поблизу видно, що між її бетонним парканом і лісом протипожежний розрив. Словом, панікувати не варто.

Насправді в зоні вогню були так звані тимчасові захоронення радіоактивних відходів, які робили в перші місяці аварії ще в 1986-му. Що вони собою являють? Це купи землі, порослі травою. Вони насипані поверх траншей, куди 34 роки тому, під час аварії на Чорнобильській АЕС, скидали радіоактивне сміття. Навіть якщо трава і згорить – жодного радіоактивного впливу поза межами 30-кілометрової зони це мати не буде. Це саме стосується і пожеж у Чорнобильській зоні загалом – якщо, звичайно, вони надалі не будуть поширюватися.

– Екологиня Світлана Берзіна у коментарі виданню “ГОРДОН” заявила, що “пожежі – результат безвідповідальності конкретних громадян”, і підкреслила, що люди, які спалюють траву, мають понести кримінальну відповідальність і зі своєї кишені відшкодувати збиток, завданий довкіллю. Ви з нею згодні?

– Звичайно, згоден. Верховна Рада оперативно відреагувала на ситуацію й ухвалила закон, який у сотні разів посилив відповідальність за підпал трави, листя, лісів. Раніше штраф був сміхотворним, 350 грн і все. А зараз його збільшено аж до 5400–9000 неоподатковуваних мінімумів. І кримінальну відповідальність передбачено. Я вважаю це адекватним покаранням, хоч самого ухвалення закону мало.

– Для повноцінного вирішення проблеми зі щорічним спалюванням трави і листя що ще потрібно зробити?

– По-перше, треба, щоб люди по всій Україні, у найкрихітніших її куточках дізналися, що такий закон уже діє. По-друге, потрібно, щоб паліїв ловили і карали. Демонстративно. Потрібно розгорнути велику інформаційну компанію, щоб до всіх дійшло: підпалив траву і листя – відповіси за законом. Власним гаманцем відповіси. Адже у нас як? Сусід спалює листя або траву – усім начхати. А треба, щоб до нього відразу прийшли і, образно кажучи, по голові дали і відразу погасили вогонь, поки ваша власна хата не згоріла.

Кількість неадекватних сталкерів у Чорнобильській зоні суттєво зросла – тих, які порушують правила не тільки радіаційної, а й пожежної безпеки

Пожежа – дуже серйозна річ, поки сам не зіткнешся, не зрозумієш. Я давним-давно гостював у Швейцарії в невеликому селі в лісі над Женевським озером. Допомагав своєму другові-швейцарцю прибирати город, зібрав сухе гілля та траву і за тодішньою звичкою підпалив. Але обережно: виклав посеред ділянки, щоб у жодному разі вогонь не перекинувся на ліс. Але трави було так багато, що повалив колосальний дим, плюс вітер піднявся…

За п’ять хвилин приїхала пожежна дружина! Виявилося, у цьому селі є своє пожежне депо, у ньому пожежний вантажний Mersedes і пожежна дружина з добровольців-односельців. Їм село платить невеликі гроші, раптом що – повідомлення надходить. Тоді надсилали на пейджер, зараз, напевно, на мобільні телефони. Адже це неділя була, але вони все одно за п’ять хвилин приїхали.

– Вам штраф вліпили?

– Мало не вліпили… а штраф дуже великий! Але мій швейцарський друг пояснив односельцям-пожежникам, що я іноземець, гість, миттю дістав із підвалу кілька пляшок прохолодного білого сухого… Словом, по-дружньому поспілкувалися в недільний день, а потім вони гуманно звіт написали… Обійшлося. Але там із цим суворо!

– Навряд чи схема з добровольцями-пожежниками в селах буде ефективною для Чорнобильської зони, де залишилося кілька покинутих сіл і все.

– Проблема – у системі охорони Чорнобильської зони. Її створювали кілька десятиліть тому, і вона давно не відповідає викликам сьогодення. Я вже не раз порушував це питання як член громадської ради при Державному агентстві з управління зоною відчуження. Охорона зони не в змозі впоратися з величезним потоком туристів – як легальних, так і нелегалів. Минулого сезону в зоні відчуження могло одночасно перебувати кілька тисяч легальних туристів із сотні країн світу! У цій ситуації саме завдання забезпечення громадського порядку, безпеки відвідувачів стоїть зовсім інакше!

Років 10 тому нелегальних “туристів” – так званих сталкерів, які систематично навідуються в зону, а деякі ще й водять туди за гроші людей – було небагато. Усього кілька десятків, і більшість із них були достатньо свідомими, щиро закоханими у природу та історію зони. А тепер сталкерство стало масовим, їх загалом уже сотні, а може, уже й кілька тисяч… І з ними система охорони теж не справляється. До того ж кількість неадекватних сталкерів теж суттєво зросла – тих, які порушують правила не тільки радіаційної, а й пожежної безпеки.

Дивіться: під час карантину легальних туристів у Чорнобильській зоні не було. А нелегальних – повнісінько, особливо в місті Прип’ять: погожі теплі дні, і знічев’я вони пішли відпочивати зоною, “самоізолювалися”, так би мовити… І версію раптового одночасного виникнення пожеж у центрі зоні відчуження через їхні дії – випадкових або свідомих – відкидати не можна. Її потрібно перевірити разом з іншими.

– “Свідомих”?

– Уявіть, це точно можливо. Протягом останніх років нелегальні “туристи” зовсім розперезалися, їхнє хуліганство, вандалізм стали майже системою. Наприклад, уночі розфарбували пам’ятний знак Прип’яті. Або робили непристойні написи і малюнки на графіті і стінах міста.

Або ще такий випадок: серед білого дня гід веде групу туристів, а назустріч іде пара сталкерів і непристойно поводиться. Він зробив їм зауваження, а вони у відповідь в обличчя порснули з балончика. Думаєте, їх покарали? Ні! М’якотілість відповідних структур зони щодо сталкерів мене просто вражає. Причому справа не тільки у відсутності адекватної нормативно-правової бази (з нею поки те, що було з відповідальністю за підпали лісу й трави) – а й у втраті фокуса уваги на потенційно небезпечні соціальні процеси в зоні.

– А що сталкери роблять у зоні відчуження, хіба там щось цінне залишилося, чим вони можуть поживитися?

– Ні, це такий своєрідний вид туризму.

– Сергію Вікторовичу, дайте як еколог пораду: як уберегтися за нинішніх умов від надмірної забрудненості повітря від диму пожеж і пилової бурі? Що робити, щоб максимально убезпечити себе і близьких?

– Використовувати всі засоби, щоб дихати більш-менш нормальним повітрям: коли бачите, що димно і курява – зачиніть удома або в машині вікна, увімкніть кондиціонер, зволожувач повітря. На вулицю за такої ситуації краще якомога менше виходити, бажано з одягненою захисною маскою, можна і з респіратором (що, втім, ми і так зобов’язані робити зараз через пандемію).

Індивідуальні засоби захисту – це останній рубіж охорони нашого організму, коли середовище навколо нас стало несприятливим для життя. Прикро, що в цьому випадку воно стало таким через дії самої людини.

Друзі. Російська пропаганда чим далі охоплює все більше сфер нашого життя і побуту. Російський інформаційний продукт все активніше замилює очі та притомність наших громадян. Тому ми вирішили дати бій! І для перемоги нам потрібен ти! Ми не просимо від вас неможливого. Ми просимо вас лише підписатися на наш новий YOUTUBE-канал! Лише разом ми зможемо протистояти ворогам! Підписуйся!

youtube.com/columnist