Під ударом блогери, активісти і навіть ріелтори: як у команді Зе спробували узаконити «злодіїв у законі»
Аналітика

Під ударом блогери, активісти і навіть ріелтори: як у команді Зе спробували узаконити «злодіїв у законі»

Верховна Рада після довгих кулуарних переговорів відмовилася легалізувати в Україні статус «злодія в законі». За таке рішення проголосували 268 нардепів.

Законопроєкт за підписом президента Володимира Зеленського надавав охоронцям закону право заарештовувати будь-кого, хто підпаде під опис «авторитетної людини». В цьому і приховано секрет – «злодієм» могли визнати не тільки людину із кримінальним минулим, а й практично будь-якого українця, який має хоч краплю популярності.

Відзначимо:

 • У Раді спробували у другому читанні ухвалити проєкт закону Зеленського, який вводить поняття «злодіїв у законі». Для них передбачено кримінальну відповідальність, аж до довічного ув’язнення з конфіскацією майна;
 • Після гучного обговорення і кулуарних домовленостей народні депутати вирішили не ризикувати і відправили законопроєкт на повторне друге читання;
 • Експерти критикують цю ідею. Вони невдоволені невиразним змістом закону, де за великого бажання правоохоронців до авторитетів можна приписати абсолютно будь-якого українця;
 • Опозиційні політики вважають ідею спробою узурпувати владу в Україні.

Кримінальний світ стане ближчим?

Президент України Володимир Зеленський ще 2 грудня 2019 року виніс на розгляд парламенту проєкт закону №2513. Формальна мета ідеї – внести в законодавство поняття «злодія в законі» і прописати кримінальну відповідальність для таких людей. Законопроєкт ухвалили дуже оперативно, буквально через кілька тижнів і почали готувати до другого читання, тобто фінального голосування.

В №2513 Зеленського є відразу кілька скандальних моментів:

 • Прописано, хто такий «злодій у законі». Це особа, яка завдяки авторитету, іншим особистим якостям і можливостям, координує злочинну діяльність осіб, що здійснюють злочинний вплив;
 • Злочинний вплив – завдяки зазначеним вище можливостям, особа координує, підбурює або здійснює злочинну діяльність, а також зберігає або розподіляє злочинні гроші, майно («общак»);
 • «Злодія в законі» можуть засудити на термін від 12 до 15 років, або довічно з конфіскацією майна;
 • За організацію злодійських сходин також передбачене покарання – від 7 до 10 років із конфіскацією майна;
 • Якщо ж людина поширювала «злочинний вплив», то її сміливо можуть посадити на термін від 7 до 10 років із конфіскацією майна.

Абсурдність деяких положень полягає в тому, що в законі прямо прописується певний статус людини. Тобто, обтяжувальною обставиною стає «авторитет» у певних колах. При цьому ніде і ніяк не зазначено, в чому саме проявляється авторитетність.

Під це визначення підпадають громадські активісти, підприємці, депутати та інші люди, яких можна назвати авторитетними. Навіть блогер у Facebook із 10 тисячами підписників може використовувати свій авторитет для лобіювання будь-яких речей. І за великого бажання правоохоронців все можна інтерпретувати як спробу розширити свій злочинний вплив.

Ще неоднозначні зміни вносяться до статті 208 Кримінального Кодексу, яка дозволяє поліції де-факто «затримувати особу без рішення суду». Зараз це можливо лише в кількох випадках:

 • людину застали безпосередньо на місці злочину чи на спробі його скоїти;
 • людину упізнав свідок, або сама жертва, чи є очевидні факти ознаки того, що вона могла скоїти злочин (кров на одязі чи пістолет у руках);
 • якщо є об’єктивні причини вважати, що людина може втекти в разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Масштабні зміни планується внести до Закону «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю».

Як вважає журналіст Тарас Шамайда, це надасть право не тільки СБУ, як зараз, а й поліції можливості задіювати під приводом боротьби з оргзлочинністю спецпідрозділи, залучати негласних працівників, вести прослуховування тощо.

Сам же президент аргументує такий законопроєкт бажанням побороти оргзлочинність і кримінальних авторитетів в Україні. У пояснювальній записці Офіс президента посилається на досвід Грузії, де ще у 2005 прописали в законодавство поняття «злодія в законі».

«Це дало можливість притягнути до відповідальності близько 50» злодіїв в законі «, а також сприяло вигнанню з Грузії інших кримінальних «еліт», – пишуть у записці. До речі, в останні роки грузинські злодії у законі регулярно затримуються українськими спецслужбами.

Також в ОП посилаються і на міжнародний досвід боротьби з оргзлочинністю, зокрема Рада Європи та ООН.

Українці на гачку влади?

Незважаючи на очевидно правильний посил – боротьба з кримінальними елементами, закон несе значні ризики. Перш за все для пересічних українців і лідерів громадської думки.

По-перше, щонайменше дивно виглядає легітимізація поняття «злодія в законі». Цей бандитський жаргон буде внесений в українське законодавство.

По-друге, питання у багатьох експертів і народних депутатів викликає саме невизначеність поняття «злочинний вплив», «злодій у законі». Наприклад, Головне юридичне управління Верховної Ради розкритикувало закон Зе і запропонувало ухвалити його тільки після істотних змін.

Експерти вважають, що «правова невизначеність не тільки не сприятиме ефективності протидії правоохоронних органів у боротьбі з організованою злочинністю, а ускладнить доведення вчинення злочину злочинною спільнотою і створить ґрунт для зловживань». Також в ГЮУ розмірковують, як визначити поняття «злочинний вплив». У законі не прописано, чи вважати цим проведення зустрічі для однодумців у якомусь ресторані, чи реальну «сходку» бандитів.

Розкритикував законопроєкт і народний депутат від «Європейської солідарності» Володимир В’ятрович. «А в разі ухвалення проєкту 2513 можливості записувати у злочинні спільноти набагато більше людей і без реальних доказів, обмежуватися виключно фантазією слідчих або прокурорів. Причому саджати людей можна буде не тільки за злочини або підготовку до них, а просто за сам факт «приналежності» до «злочинної спільноти». На думку одразу спадає «справа СВУ» та інші сфабриковані справи про «злочинні організації» сталінських часів «, – наголосив нардеп у своєму Facebook.

Законопроєкт вже розкритикували і в Офісі Генерального прокурора. Там впевнені, що довести, як і коли людина стала «злодієм у законі», дуже важко. Адже для цього потрібне підтвердження, яке отримати доволі непросто. Простіше кажучи – документальне підтвердження «коронації» авторитетів досить складне.

Друзі, з кожним днем стає все складніше донести до вас важливу інформацію, яка має пряме відношення до нашого майбутнього. Хитрі алгоритми соцмережі працюють так, щоб ви чули лише один голос з тисяч. Тому ми вирішили створити TELEGRAM-канал, що дозволить нам спілкуватися з вами без посередників. Там ми будемо викладати в більшій мірі якісну аналітику та блоги відомих політиків, волонтерів, журналістів. Лише якісний аналіз подій в Україні та в світі. Підписуйся! Не дай собою маніпулювати.

👇👇👇

t.me/ovision16