Політика

Піонтковський: Ціль Кремля – зняття санкцій. Це може зробити лише Зеленський, заявивши: “я домовився”

0
Знаковий російський політолог, діяч опозиції (з Вашингтону) в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про деструкцію путінського режиму і роль Зеленського у знятті санкцій з Кремля

Карантинна імла накрила весь континент, від Лісабону до Владивостока, але найбільше пожвавлення відбувається, наскільки я розумію, у Кремлі і навколокремлівських колах.  Катастрофа, що насувається,  може бути фатальною для режиму, але з іншого боку, кремлівський режим намагається використати ситуацію у своїх цілях, загалом ми бачимо великий “разброд и шатаніє” і в самому Кремлі і в голові Путіна, як випливає з його останнього звернення до народу.

Ви абсолютно праві. Велика політична криза, я думаю найбільша за 20 років путінського режиму, вже на самій верхівці, в бункері. Звідти приходять суперечливі рішення, вказівки. Найкраща ілюстрація – останнє звернення Путіна. Воно виявилось ще більш пустим і безпомічним ніж попереднє. Короткий зміст – “За все відповідають губернатори. Оголошуються місячні канікули і більше мене не турбуйте”. Ось дуже близький до тексту  виклад. Це викликало вже хвилю обурення у всіх соціальних мережах. Ці його безкінечні спроби, жалюгідні і фальшиві, надати гуманітарну допомогу спочатку Італії, а тепер і США, я не знаю чи у вас це вже висвітлювалось, – це ж скандал, бо виявилось, що та гуманітарна допомога, яку він надав Трампу, виявилась продажем, комерційним продажем тих самих масок і ШВЛ, яких і так катастрофічно бракує Росії. Це справжнє мародерство, як у роки Голодомору Радянський Союз продавав зерно на Захід. Те саме повторюється.

Ви мабуть один із найглибших аналітиків того, що відбувається у путінській Росії. Якщо можна, які паралелі проводяться між подіями 20-ти річної давнини і сучасними? Тоді Росію накрив дефолт і внаслідок “спецоперацій” до влади прийшов Путін. Що буде зараз я не берусь прогнозувати, але тоді ціна на нафту також була рекордно низькою. 

Ви знаєте, цей рекорд зараз вже перевершено. Фактично зараз ціна на російську нафту від’ємна. Вартість доставки додана до собівартості вже виводить виробництво нафти у від’ємну діяльність. Це дуже серйозна криза і вона посилюється ще й тим, що це проблема з якою зіткнулись усі від США до Європи, – при впровадженні карантину зупиняється весь дрібний і середній бізнес та частина великого. Але якщо обов’язок платити бюджетникам на себе бере держава, то хто буде платити малому та середньому бізнесу!? Він ж просто падає. Росте безробіття. І от на ці цілі США виділяє 2 трлн. доларів. Я не знаю,  як це питання вирішується у вас. Це напевно предмет дуже гарячої дискусії. У нас ж, у цьому виступі Путіна, коли він фактично оголосив, що мільйонів 20-30 мабуть не будуть упродовж квітня отримувати зарплатню,  бо ж бізнес тих роботодавців у яких вони працюють, або впав, або впаде у майбутньому. Тобто він готує до Дня побєдобєсія не парад на Червоній площі, а виступ мільйонів голодних, озлоблених людей на вулицях російських міст. Це набагато гірше ніж 1999 рік.

Ну, це можливо буде 1918 чи 1919-ий, оскільки, як ви правильно відзначили на початку нашої розмови, центральна влада, в обличчі Путіна, вирішила швиденько перекинути відповідальність на губернаторів, двоє з яких раптово звільнились. А такий потужний суб’єкт федерації, як наприклад Татарстан чи республіка Якутія, можуть ухвалити ті чи інші заходи, які дозволять їм виживати і котрі можуть кінцево розбалансувати заблоковану  систему центральної влади. 

Ви забули згадати ще один дуже цікавий регіон, який вже прийняв рішучі заходи – це Чечня. Чечня, без будь-якого узгодження з центром, увела повну заборону на в’їзд та виїзд з Чеченської республіки. Тобто мрія Дудаєва і Масхадова про повне відділення від Росії врешті реалізувалась. Зараз, коли данина переможцям в чеченській війні Кадирову та його війську перестане поступати з Москви, я думаю він знайде у мусульманському світі джерела утримання незалежності своєї республіки.

Як бути, наприклад, з блокуванням Москви як такої?

Оголосити про ізоляцію всієї Московської області – це просто кинути такий виклик решті Росії, що, “ми тут в Москві будемо якимось чином рятуватись, а ви там як хочете”. Це просто артикулювати величезний цивілізаційний розрив. Ось в Італії говорять про Північ і Південь. У нас цією індустріальною, цивілізаційною Північчю Росії є Москва, а таким відсталим Півднем – решта країни. Ці спроби, які ми розглянули, можуть привести до серйозних політичних наслідків і стануть спусковим гачком розпаду Росії.

Аркадій Бабченко зробив доволі сміливе припущення, не позбавлене логіки. В цілому він описав схему так, що в цілому, можливо Путін зараз заляже на якомусь алтайському болоті, зариється якнайглибше у скафандрі, а в цей час почнуть вилазити всілякі фріки, починаючи від жиріновських і закінчуючи прилєпіними. Це потриває місяць – два, аби у  визначений час, звичайно якщо виживе, з’явився Путін з черговим стабілізаційним підходом. 

Я думаю вже не з’явиться. А от про те, що правити бал будуть фріки по типу жиріновських і прілєпіних – то це так.  Навіть не прілєпіни, а абсолютно нові. Ви казали про 18-19 рік, пам’ятаєте, які типажі виринули тоді з глибин. Згадаймо такого персонажа як Махно. От таких харизматиків зараз у Росії з’явиться по кілька в кожному регіоні, адже назбирався велетенський соціальний вибуховий матеріал і до нього зараз підносять цей сірник піврічних безкоштовних канікул.

Як ви дуже слушно зазначили, загалом  ситуація вибухонебезпечна. Грошей особливо нема. Триматись російський народ теж немає ні терпіння, ні фізичної, ні економічної можливості. Відповідно посилюється скавчання в напрямку до “західних ворогів”  – йдеться про зняття санкцій.

Ви знаєте, ключ від зняття санкцій знаходиться в Києві. Як тільки Єрмак, поки що керуючий зовнішньою політикою, і Зеленський підпишуть угоди про  спільний орган з ОРДЛО, як тільки вони заявлять, що є прогрес у процесі возз’єднання територіальної цілісності, а насправді приєднання України до ОРДЛО, то це буде інтерпретовано на Заході як “все, питання вирішено. За що ми увели санкції проти Росії? За агресію проти України. А от пан Зеленський і пан Єрмак так чудово про все з Путіним домовились, то чого ми повинні бути більшими українцями ніж Зеленський і Єрмак?”. Тому так форсується цей процес приєднання України до ОРДЛО. Він тепер має не лише характер відновлення влади Кремля в Україні, але і цей міжнародний аспект.

Тобто українське питання для Кремля життєве, тож тому вони зараз настільки сильно газують?

Зараз ними рухає не бажання якихось нових територій. Це для них завжди було вторинним. Набагато важливіше для них було підкорення України. І це вже відходить. Це важлива ціль, але вторинна. Основна ціль – зняття санкцій. І зняти санкції, ви ж розумієте, це може зробити лише Зеленський, заявивши Заходу, – “Так. Ми знайшли спільну мову”. Пам’ятаєте, Трамп  йому радив іти до Путіна і домовлятись. От Трамп і чекає дзвінка від Зеленського, – “Все я домовився”, – і санкції автоматично знімаються. Тому таке прагнення в цьому процесі приєднання до ОРДЛО, тому і збісило їх у Москві, що 27 числа,  через коронавірус зірвалось підписання цього ганебного пакту Єрмака-Козака. Я писав у своїй статті “Помри, Родіоне”, мабуть багато хто її читав, що цей бовдур, представник ОРДЛО в Мінську Родіон Мірошник проговорився. Він кричав на жалюгідних “українських” експертів, котрі зображають щось там у кремлівських студіях, що, – “якщо ви не підпишете цю угоду, у вас не буде жодного шансу на припинення військового конфлікту”. Тобто він визнав, що військовий конфлікт весь час породжується Росією, тобто, – “ми будемо продовжувати вас вбивати”. Ви ж помітили останніми днями  загострення обстрілів. Це терористична держава і її послання таке, – “Ми будемо продовжувати вбивати ваших військовослужбовців і мирних мешканців, допоки ви не скажете Трампу, що санкції потрібно знімати”. Ось суть кремлівської політики сьогодні.

Джерело: Еспресо