Блоги

Портніков: Активність ДБР в майданному напрямку ще один доказ розбалансованості держави в часи Зеленського

0
Державне бюро розслідувань – один з органів, які в Україні створили для боротьби з корупцією, – перетворилося в головне знаряддя реваншу сил, які зазнали поразки в ході Революції гідності 2013-2014 років.
Ще в період, коли бюро керувала нинішній генеральний прокурор країни Ірина Венедиктова, в ДБР були підготовлені підозри колишньому президенту країни Петру Порошенко – причому підозри, пов’язані зовсім не з корупційними звинуваченнями, а з здійсненням повноважень глави держави. Про юридичну безграмотність таких підозр говорили тодішні керівники прокуратури – і генеральний прокурор Руслан Рябошапка, і його заступник Віктор Чумак, тимчасово очолив прокуратуру після відсторонення Рябошапки. Причому цікаво, що Чумак був одним з найгостріших і безкомпромісних критиків Порошенко протягом практично всього періоду його президентства. Однак закон є закон.
Втім, після призначення Венедиктової генеральним прокурором інтерес ДБР до Порошенка згас. Можливо, по цілком прозаїчним причинам – в результаті конфлікту зі своїм недавнім покровителем, олігархом Ігорем Коломойським, чинний президент Володимир Зеленський втратив більшість в парламенті і тепер потребує підтримки патріотичних сил, очолюваних попередником. Але аж ніяк не тільки їх. В одній ситуації підтримку Зеленському може надати Порошенко, а в іншій – лідер проросійської Опозиційною платформи Віктор Медведчук, приятель і фаворит Володимира Путіна.
Чи не тому ДБР перетворилося на знаряддя переслідування активістів Майдану? Надумане звинувачення пред’явлено журналістці і колишньому депутату парламенту Тетяні Чорновіл, на допит – поки що в якості свідка – викликають історика і депутата чинного парламенту Володимира В’ятровича. Чорновіл звинувачують в умисному вбивстві співробітника офісу Партії регіонів, який помер під час пожежі в штаб-квартирі партії Януковича в один з найгарячіших днів Майдану. Звинувачення в умисному вбивстві – єдина можливість обійти закон про амністію учасників подій тих непростих днів, тому-то воно і виглядає так безглуздо.
А з В’ятровичем хочуть поговорити про міжнародному форумі, присвяченому 85-й річниці пам’яті жертв Голодомору, – як відомо, політики, які втратили владу в результаті Майдану 2013-2014 років, самого факту Голодомору не визнають просто тому, що його не визнає їх господар Володимир Путін .
Активність ДБР на “майданному напрямку” може здатися безглуздістю, ще одним доказом розбалансованості держави за часів Володимира Зеленського. Адже серед прихильників колишнього телевізійного коміка в одній і тій же депутатської фракції, в одних і тих же структурах управління виявилися як прихильники Майдану, так і його противники – люди, об’єднані одним невгамовним бажанням покататися на “соціальному ліфті”, неутоленной жаданням влади за всяку ціну.
Але цілком можливо, що ми маємо справу не тільки з хаосом накриваючим Україну, але і з простим збігом інтересів різних кланів  популістської влади. Одним потрібен реванш, а іншим – голоси під час голосувань у Раді. І точно так само, як Путін бере заручників, щоб потім обмінювати їх у Зеленського на потрібних йому людей або політичні поступки, – це і є російська формула “обміну полоненими” – Зеленський бере заручників, щоб потім обмінювати їх у Порошенка на результативні голосування в парламенті , – це і є українська формула “національної єдності”.
Віталій Портніков, Обозреватель