Політика

Щоб залатати дірки в бюджеті 8 травня НБУ “запустить станок”

0

НБУ видасть банкам перші великі кредити рефінансування, мова про десятки мільярдів. Для кого ці гроші? Спойлер-не для бізнесу.

Армія! Мова! Віра! Це для тебе не пусті слова, правда? Державницька позиція для тебе є пріоритетною і ти не дозволиш всіляким реваншистам здати Україну? Тоді підписуйся на "Європейську Україну" у фейсбуці!

facebook.com/euroua20/

НБУ готується до першого “великого” запуску друкарського станка з 2014 року: 8 травня регулятор проведе дебютний тендер з кредитування банків на термін до 5 років. Гроші для цього “надрукують”.

Обмежувати бажаючих отримати кредит майже не будуть: так регулятор сподівається підтримати економіку в кризовий час. Але не безпосередньо, як в колишні кризи, а за допомогою банківської системи.

Головний претендент на гроші НБУ – сама держава. Для покриття дефіциту держбюджету і виплати зовнішнього боргу не вистачає близько $20 млрд.частина фінансування піде на “великі будівництва”, але основне – фінансування дірок в бюджеті.

Навіщо і на яких умовах запускають ” друкарський верстат”

Коронакриза обвалила українську економіку: ВВП впаде мінімум на 5% в 2020 році, діра в держбюджеті збільшилася в три рази – до 298 млрд грн. Це не всі фінансові проблеми України: ще 346 млрд грн Цього року потрібно на погашення держборгу.

Частину грошей – 120 млрд грн-вже знайшли. З урахуванням інших джерел (МВФ, євробонди, внутрішній ринок запозичень), не вистачає близько 110-120 млрд грн.

У минулі кризи проблема вирішувалася порівняно легко: НБУ друкував гроші і позичав їх Кабміну через облігації внутрішньої держпозики. У 2015 році оновлений закон “про Нацбанк” ввів заборону на пряме фінансування держбюджету регулятором.

З початком кризи-2020 керівництво НБУ неодноразово заявляло, що не збирається повертатися до викупу ОВДП ні в якому вигляді. Натомість Нацбанк розробив альтернативу: регулярні кредити рефінансування для банків під заставу ОВДП або корпоративних облігацій, гарантованих державою.