Блоги

Справа не в Порошенку і не в Зеленському: ворог по сусідству

0

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив про намір поскаржитися у НАТО на дії України стосовно закарпатських угорців.

Так глава угорського зовнішньополітичного відомства відреагував на недавні обшуки в одній з угорських благодійних організацій – за повідомленнями джерел у Товаристві угорської культури Закарпаття та на квартирі у голови цієї організації і Партії угорців України Василя Брензовича. СБУ підозрює організацію у діяльності, спрямованій на підрив державного суверенітету України.

І це – вже не історія з мовою освіти в угорських школах країни, не втручання угорських політиків у виборчу кампанію на місцевих виборах в Україні. Це – найсерйозніша криза

в угорсько-українських відносинах останніх років. При цьому Дональда Трампа, який міг би утримати угорського прем’єра Віктора Орбана від рішучих дій, вже фактично немає. А Володимир Путін є.

Не буду зараз вдаватися в справжні причини того, що сталося – тільки слідство покаже, наскільки обґрунтованими були підозри СБУ. Цей текст про інше – про взаємини Києва і Будапешта.

Напередодні обрання Володимира Зеленського президентом країни у багатьох політиків в сусідніх країнах – і у багатьох наших співвітчизників, прихильників нової влади – виникли ілюзії, що всі проблеми через неправильну зовнішню політику Петра Порошенка. Це Порошенко не може домовитися з Путіним. Це Порошенко і “націоналісти” у владі дратують Орбана. Це Порошенко не розуміє тривог Дуди і Качинського! Варто тільки змінити владу, як проблеми зникнуть самі собою.

Хочеться запитати: і як, зникли? Хіба не очевидно, що збереження присутності російських військ на українській території – одне з головних політичних завдань Володимира Путіна, що дозволяє йому зберігати вплив на українську політичну ситуацію і чинити тиск на Київ? Хіба не очевидно, що педалювання проблем угорських етнічних меншин – один з головних напрямків політики уряду Віктор Орбана, що дозволяє зберігати владу і демонструвати наявність власних інтересів в Євросоюзі і НАТО? Про збіг інтересів Орбана і Путіна я вже й не згадую. Хіба не очевидно, що ставлення польських консерваторів до політики історичної пам’яті – важливий інструмент мобілізації їх електорату і в кінцевому рахунку збереження влади.

І виявляється, що справа не в Порошенку і не в Зеленському. А в тому, що у наших сусідів є свої власні інтереси, які не збігаються з нашими. Інша справа, що ставлення до України і ставлення Угорщини і Польщі не можна навіть і порівнювати. Російський режим – відвертий ворог України. Польща і Угорщина – наші партнери. Але навіть у відносинах з партнерами існує часом критична розбіжність інтересів: досить подивитися на відносини двох членів НАТО, Греції та Туреччини.

Нам просто потрібно навчитися жити з цим, бути готовими захищати інтереси своєї країни і не звинувачувати у відсутності взаєморозуміння власну владу. Тоді і нам буде легше протистояти популістським силам у власній країні.

Віталій Портников