Суспільство

“Схеми”: Баканов, усупереч закону, обіймає керівну посаду в іспанській фірмі

0

Голова Служби безпеки України Іван Баканов обіймає керівну посаду в іспанській фірмі Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada, з’ясували журналісти програми “Схеми”, яка виходить на “Радіо Свобода” і телеканалі “UA:Перший”.

Це є порушенням антикорупційного законодавства, оскільки державні службовці не можуть входити в керівні органи приватних структур. Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada (“Нова зелена земля”) зареєстровано у провінції Жирона, вона спеціалізується на будівництві та операціях із нерухомістю, статутний капітал фірми – €3000. Чи веде компанія якусь діяльність – журналістам з’ясувати не вдалося, оскільки вона не подає річних звітів.

Баканов із 2015 року обіймає в компанії посаду administrador único, тобто одноосібний адміністратор (про це свідчить витяг із реєстру юридичних осіб Іспанії). Через проблеми зі звітами фірма потрапила у список порушників податкової інспекції Іспанії, минулого року в неї тимчасово відкликали податковий ідентифікаційний номер. Баканов відмовився від інтерв’ю, а пресслужба СБУ повідомила, що з моменту призначення на посаду Баканов не займається бізнесом. У відомстві заявили, що Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada офіційно припинила свою діяльність 2019 року, і пообіцяли розібратися, чому в іспанських реєстрах цього не відображено.

1 червня завершиться процес подання декларацій чиновниками за 2019 рік. Згідно з оновленим восени 2019 року законодавством, керівництво СБУ теж має публічно звітувати про своє майно.

“Посада administrador único, яку займає Іван Баканов, – це посада одноосібного керуючого, він ухвалює всі рішення, на ньому лежать усі права та обов’язки щодо діяльності компанії. Але закон України “Про запобігання корупції” прямо забороняє держслужбовцям “входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку”. Порушення має документально підтвердити НАЗК, скласти адмінпротокол і направити його до суду. І як тепер вчинити Баканову? Задекларувати заборонене законом сумісництво? Чи приховати цей факт у декларації?” – написала у Facebook редакторка й ведуча “Схем” Наталія Седлецька.

Баканов очолює СБУ із серпня 2019 року. До цього у 2013–2019 роках він був керівником студії “Квартал 95”, яку заснував нинішній президент Володимир Зеленський, і очолював його передвиборчий штаб. Баканов закінчив Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана і Академію праці, соціальних відносин і туризму, до 2019 року в нього не було досвіду роботи на державній службі.

На пресконференції 20 травня Зеленський заявив, що такого чесного голови СБУ, як Баканов, ще ніколи не було. “Може, з точки зору професійності й досвіду чогось Баканову і не вистачає, але мені здається, що за цей рік він показав: такого чесного голови СБУ в Україні ніколи не було”, – сказав глава держави.

Друзі. Російська пропаганда чим далі охоплює все більше сфер нашого життя і побуту. Російський інформаційний продукт все активніше замилює очі та притомність наших громадян. Тому ми вирішили дати бій! І для перемоги нам потрібен ти! Ми не просимо від вас неможливого. Ми просимо вас лише підписатися на наш новий YOUTUBE-канал! Лише разом ми зможемо протистояти ворогам! Підписуйся!

youtube.com/columnist