Новини

Уряд олігархічної єдності. Як “соросят” на самокатах замінили “міцні господарники”

0
Кінець епохи “нових облич” офіційно закінчився. Монобільшість убила уряд Олексія Гончарука, який сама і породила півроку тому

Якщо раніше Володимир Зеленський волів обходитися власними силами, то з часом виявилось, що серед ноунеймів під стягами “Слуг народу” зовсім нема технократів, які б узяли відповідальність на свої плечі. Тому — довелося терміново шукати міцних господарників. Турботливо запропонованих Рінатом Ахметовим, Ігорем Коломойським, Віктором Пінчуком та Дмитром Фірташем.

Армія! Мова! Віра! Це для тебе не пусті слова, правда? Державницька позиція для тебе є пріоритетною і ти не дозволиш всіляким реваншистам здати Україну? Тоді підписуйся на "Європейську Україну" у фейсбуці!

facebook.com/euroua20/

По суті Шостий уклав таку саму угоду із дияволом, яку уже мали досвід підписати Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко, Віктор Янукович та Петро Порошенко. Численні “уряди національного порятунку” та негласні домовленості у результаті жодному із цієї потужної четвірки не принесли політичного довголіття та абсолютної влади. Таким самим може стати і новоспечений “уряд заради людей” під керівництвом Дениса Шмигаля — донедавна скромного топ-менеджера Ріната Ахметова із Бурштинської ТЕЦ.

Союзом із Ахметовим та Коломойським — які стали основними вигодонабувачами із історії з замінами уряді — Зеленський хоче заставити запрацювати іржавий державний апарат. А ще підтримати куці електоральні штани — бо рейтинги “зелених” представників влади уже майже зрівнялися з тими, з якими йшов у відставку Петро Порошенко. Але Петро Олексійович пропрацював 5 років, а нинішній очільник не відсвяткував навіть річницю інавгурації.

З моменту, коли уряд олігархічної єдності — саме так, з огляду, які старі технократи прийшли працювати до уряду — почне працювати, Зеленський може почати відраховувати втрату своєї політичної влади. Оскільки він чітко показав тим, кого обіцяв “зробити разом”, що без них ніяк. І великі олігархи цей сигнал чітко вловили — як акули першу кров. Тепер тиск на владу Зеленського зростатиме з кожним днем усе більше.

Якщо поцікавитись, хто ж ці 15 нових урядовців — є чіткі маркери. Наприклад, такі, що медична реформа буде згортатися. Технократ із підприємства Ахметова Шмигаль у своєму слові у Верховній Раді сказав про те, що “реформа буде переглянута”. Кроїти її по-новому буде ніхто інший як очільник МОЗ часів Януковича — Ілля Ємець. А це означає тріумф фармакологічних кампаній, які останні років п’ять відчували себе приниженими.

Виграв очільник ОПУ Андрій Єрмак, якому вдалося поміняти міністра оборони на Андрія Тарана, поставити на Мінспорту фехтувальника Вадима Гутцайта, з яким раніше удвох трудилися помічниками регіонала Ельбруса Тадєєва. Однозначно виграв Коломойський — якому почали набридати непоступливі міністри економічного блоку і сам Олексій Гончарук, який подекуди почав демонструвати самостійність і говорити “ні” на забаганки олігархів поставити на “схему” потрібних людей. Тепер за фінанси відповідатиме Ігор Уманський, який устиг попрацювати чи не з усіма прем’єрами — Ющенком, Тимошенко, Януковичем, Азаровим і Яценюком. І якому фіолетово на командну приналежність.

Денис Шмигаль поки не справив особливого враження, однак згода олігархів на цю кандидатуру викликає кілька питань: чи не стане новий очільник уряду прислугою для забаганок олігархічних кіл? Або ж в якийсь момент заручиться підтримкою Ахметова і захоче свою політичну кар’єру — бо ж наразі великої присутності донецького олігарха в парламенті нема, а до ОПЗЖ у нього свої ставлення після віджатих Росією активів на території ОРДЛО.

Тим паче у Петра Порошенка був досвід, коли Яценюк і Гройсман робили свої політичні проекти і кар’єри в обхід шефа, а Юлія Тимошенко переросла із “газової принцеси” в популярного політика саме у вакуумі Ющенка, який пішов на такий самий союз із олігархами аби більше проводити часу із культурними артефактами трипільської культури.

Чи може новий прем’єр виконати виборчі обіцянки президента і навіть свою першу і нову — про збільшення пенсій? Швидше за все, що ні. Цей уряд за усіх розкладів — до осені. За ці кілька місяців непопулярні реформи будуть згорнуті — бо ж нащо вони олігархам і їхнім технократам, які бачили перше пришестя Януковича. Більш за все про приватизацію і ринок землі можна забути. Бюджет клеїтиметься усе гірше — МВФ пообіцяє грошей. Але за реформи. Реформ не буде — а отже, і пенсії нікому не підвищать.

Що буде із Зеленським? Олексія Гончарука відправили у відставку за погані рейтинги. Можливе тимчасове покращення рейтингу самого Зеленського, але це ненадовго. Не усі простять флірт із олігархами та нищення тренду на оновлення влади.

Крім того, посилюються протиріччя у самій команді Зеленського — монобільшість все більше їсть внутрішня корупція та договорняки з ОПУ. Це дуже небезпечна ситуація напередодні місцевих виборів — бо ж у “Слуги народу” донині нема навіть партійних офісів і притомних команд. Зате ОПЗЖ, БЮТ і ЄС швидко донесуть, хто є хто у вуха регіонального виборця. Уже достеменно ясно, що у великих містах команда ЗЕ програє вибори мерів. А ситуативні союзники типу Геннадія Кернеса чи Геннадія Труханова — домовляються і зливають усіх. Бо Зеленський теж піде, а ці лишаться.