Суспільство

“Я готовий прилетіти у Київ”: Колишній білоруський спецпризначенець готовий свідчити у справі Шеремета

0
Ексспівробітник білоруського спецназу Ігор Макар заявив про готовність дати свідчення Офісу генпрокурора України у справі вбивства журналіста Павла Шеремета.

Про це Макар заявив у коментарі журналістам, передає “Суспільне”.

“Офіційного допиту не було, але сьогодні зі мною зв’язувалися українські спецслужби. Я розмовляв і дав свою згоду на співпрацю. Я буду готовий дати свідчення в Генеральній прокуратурі України. Також я сказав, що свідчення буде готовий надати колишній співробітник, який зараз виїхав у країну Євросоюзу”, – сказав Макар.

Ексспецпризначенець зазначив, що передав записи розмов білоруських силовиків щодо підготовки вбивства Павла Шеремета ще у грудні 2020 року та додав, що планує приїзд у Київ у разі готовності української сторони.

“Я планую прилетіти у Київ. Не знаю, коли. Це залежить від спецслужб України. Зараз дуже погана ситуація з ковідом, тому все залежить від них і, мабуть, від слідства. Коли буде така необхідність чи будуть якісь факти, я, звісно, буду сповіщати, а коли українська сторона буде готова, щоб я прилетів і дав свідчення, – я готовий”, – додав Макар.

Також екссиловик додав, що записи отримав ще у 2012 році від власних джерел у КДБ Білорусі.

“Цей матеріал до мене потрапив у 2012 році від моїх анонімних джерел з Комітету держбезпеки Республіки Білорусь. У 2012 році я цей запис послухав і почув там ім’я мого друга. Це Олег Алкаєв (Олег Алкаєв – ексначальник Мінського СІЗО, керівник “розстрільної групи”, що виконувала смертні вироки. Алкаєв виїхав з Білорусі 2001-го, став критиком режиму Лукашенка. 2007-го Павло Шеремет видав книгу Алкаєва (“Розстрільна команда” – ред.). Після чого я зрозумів, що мені необхідно врятувати йому життя”, – сказав Макар.

Ексспівробітник білоруського спецназу також розповів про інших осіб, яких планували вбити білоруські силовики.

“Я спочатку передав (записи – ред.) американським спецслужбам, щоб врятувати життя Алкаєву, він зараз живий. Також завдяки цьому залишаються живими Бородач і Дудкін (на записі співрозмовники також обговорюють екскомандира бригади спецназу Володимира Бородача та начальника відділу МВС Білорусі по боротьбі з корупцією В’ячеслава Дудкіна – ред.). Також планувалося і фізичне усунення Андрія Суздальцева (російський політолог – ред.), він живий. Але, на жаль, Павла Шеремета вже з нами немає”, – сказав Макар.

Крім того, екссиловик додав, що записи пройшли необхідні експертизи.

“Робило запис моє анонімне джерело, яке зараз перебуває у Євросоюзі. Цей запис я оприлюднив зараз, передав для публікації на EUobserver. Там були зроблені усі можливі експертизи. Проводилась фоноскопічна експертиза, яка підтверджена. Також пізніше, якщо це буде потрібно, буде зроблена біометрична експертиза. І найголовніше, що людина, колишній працівник КДБ, який має безпосередній стосунок і до тих людей, з якими розмовляє Зайцев (ексочільник КДБ Білорусі – ред.), зараз перебуває в країні ЄС і готовий дати свідчення в європейському міжнародному суді, і в Генпрокуратурі України”, – сказав Макар.