Суспільство

Зеркаль: “У нових санкціях США проти Північного потоку–2 є дві пастки”

0

У проєкті оборонного бюджету США на 2021 рік, підтриманому Конгресом, передбачені “пастки” для споруджуваного газопроводу “Північний потік – 2”. Про це 11 грудня у блозі для “Української правди” повідомила радниця голови правління НАК “Нафтогаз Україна” Олена Зеркаль.

“Додаткові санкції… фактично унеможливлюють його реалізацію. Новий проєкт накладає обмеження на компанії, залучені до будь-яких “трубоукладальних робіт” (включно з підготовкою майданчика, облаштуванням траншеї, дослідженням морського дна, розміщенням щебеню – ним трубу “засипають” на дні – чи будь-якими іншими роботами з трубами)”, – написала вона.

Радниця голови “Нафтогазу” зазначила, що “найцікавішими тут є дві бюрократичні пастки, які США підготували для росіян, – страхування та сертифікація”.

“Так сталося у цивілізованому світі, що без страхування судно не зайде в жоден порт. А з новим пакетом санкцій жодна серйозна організація таких послуг проєкту не надасть”, – пояснила Зеркаль.

За її словами, у світі “менше двох десятків компаній, які проводять сертифікацію проєктів такого рівня. І коли санкції США наберуть чинності, жодна з них не ризикне зв’язуватися з “Північним потоком – 2”.

“Тобто, навіть якщо росіянам, попри власну технологічну неспроможність, вдасться завершити газопровід, він так і лежатиме на балтійському дні пам’ятником трубі вартістю майже $10 млрд”, – підкреслила Зеркаль.

11 грудня Сенат США слідом за Палатою представників підтримав проєкт оборонного бюджету країни на 2021 рік, який передбачає і посилення санкцій проти “Північного потоку – 2”. Тепер документ має підписати президент США Дональд Трамп.

Bloomberg зазначав, що Трамп погрожував не підписати проєкт бюджету, оскільки він передбачає перейменування військових баз і не передбачає скасування закону, що захищає технологічні компанії від відповідальності за більшу частину користувацького контенту.

“Північний потік – 2” – газопровід, який має зв’язати Росію з Німеччиною по дну Балтійського моря. Довжина маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м³ газу на рік. Спочатку повідомляли, що вартість проєкту – €9,9 млрд, пізніше, за даними The New York Times, вона зросла до майже $11 млрд. Станом на грудень 2019 року добудували 93,5% газопроводу, повідомляв офіційний представник оператора проєкту – компанії Nord Stream 2 AG – Єнс Мюллер.

Влада США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважає “Північний потік – 2” загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Будівництво газопроводу заморозили, оскільки в грудні 2019 року США ввели санкції проти європейських підрядників, які беруть участь у проєкті. Відразу після цього швейцарська компанія Allseas припинила роботи з будівництва “Північного потоку – 2” і вивела з Балтійського моря свої судна-трубоукладачі. “Газпром” заявив про залучення до завершення проєкту російських трубоукладачів.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель стверджувала 1 вересня 2020 року, що “Північний потік – 2” добудують, незважаючи на погрози США. 8 вересня вона сказала, що погоджуватиме будь-які дії проти Росії у зв’язку з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального з європейськими партнерами, але ще не вирішила, чи торкнуться вони будівництва газопроводу. 11 вересня міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що будівництво газопроводу “Північний потік – 2” можуть заморозити як реакцію на отруєння Навального, але вже 17 жовтня оголосив, що газопровід добудують.

Кандидат у президенти США від Демократичної партії Джо Байден, який набрав найбільшу кількість голосів, заявив про жорстку позицію щодо “Північного потоку – 2”. Він хоче назавжди зупинити цей проєкт.

Спеціально обладнане російське судно “Академік Черський” не стало добудовувати газопровід і вирушило в Калінінград 27 листопада. Корабель скерували в Росію, оскільки найнята “Газпромом” для сертифікації “Північного потоку – 2” норвезька компанія Det Norske Veritas – Germanischer Lloyd не змогла перевірити судно і його обладнання через санкції США.

Незважаючи на це, представник Nord Stream 2 AG заявив про плани відновити будівництво газопроводу вже з 5 грудня. 7 грудня стало відомо, що прокладання газопроводу у водах Німеччини може продовжити спеціалізована баржа “Фортуна”, що ходить під російським прапором.

11 грудня будівництво газопроводу відновили.